Nowoczesny i wygodny fotel dla programisty

29.03.2022

Pracownicy branży IT, jak programiści, graficy czy testerzy oprogramowania, spędzają długie godziny przed ekranem komputera w pozycji, która nie zawsze sprzyja zdrowym plecom. Jeśli wstając od komputera czujesz ból w krzyżu lub karku, masz zdrętwiałe nogi i ręce, to wiedz, że siedzisz niepoprawnie i łatwo możesz to zmienić. Jak? Otóż powinieneś zastanowić się nad wybraniem ergonomicznego fotela, który zadba o prawidłową pozycję ciała podczas pracy przy komputerze, odciąży mięśnie i zniweluje nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólu pleców czy głowy.

Jak wybrać prawidłowy fotel ergonomiczny?

Dobór odpowiedniego fotela biurowego nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Przy ciągłej pracy biurowej, warto zainwestować w model fotela, który posiada:

  • Zagłówek – odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • Regulowany profil lędźwiowy - zapewnia naturalną lordozę kręgosłupa, odciążając tym samym plecy,
  • Regulowaną głębokość siedziska – na siedzisku powinna znajdować się minimum 1/3 długości uda, co w znacznym stopniu wpływa na komfort pracy,
  • Regulowane podłokietniki – odciążenie przedramion,
  • Mechanizm synchroniczny umożliwiający swobodne bujanie i blokadę wybranej pozycji wychylenia – możliwość odciążenia kręgosłupa podczas długiej pracy w pozycji siedzącej.

Ergonomia pracy przy komputerze

O prawidłowym przygotowaniu ergonomicznego stanowiska pracy pisaliśmy w innym poście, do którego serdecznie zapraszamy.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

W skrócie przybliżymy najważniejsze zasady, które w znacznym stopniu wpłyną pozytywnie na jakość siedzenia.

  • Zwróć uwagę na swoją postawę ciała. Usiądź tak, aby nogi swobodnie opierały się o podłogę, a uda i łydki tworzyły kąt prosty (ważna jest tu regulacja wysokości i głębokości siedziska).
  • Oprzyj się tak, aby cała powierzchnia pleców stabilnie przylegała do oparcia fotela. Jeżeli fotel posiada profil lędźwiowy, dostosuj go do swoich potrzeb.
  • Ustaw wysokość podłokietników tak, aby otrzymać kąt prosty między barkiem a przedramieniem.

Fotele dla informatyków – przegląd oferty

W ofercie Grospol posiadamy kilka modeli, które są szczególnie polecane branży IT.

Ergohumanfotel biurowy wyróżniający się mnogością funkcjonalności, umożliwiających dostosowanie wszelkich ustawień pod użytkownika. Nowoczesny design i ergonomiczne funkcje sprawiają, że jest on zdecydowanym bestsellerem w ofercie Grospol. Mechanim Synchro naśladujący ruchy użytkownika w fotelu, regulowany nowoczesnym Joystickiem. Podłokietniki 4D umożliwiające regulację wysokości, odległości od siedziska, a także długość i kąt położenia miękkiej nakładki. Wygodny profil lędźwiowy zapewniający dobre podparcie pleców. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać odpowiedni wariant dla siebie – kolor siatki i rodzaj siedziska (tapicerowany tkaniną lub siatką). W ofercie dostępna jest także wersja tapicerowana skórą licową – Ergohuman LE.

fotel ergohuman marki grospol dla informatyka

Ioo – ergonomiczny fotel obrotowy o funkcjach zbliżonych do modelu Ergohuman opisywanego powyżej. Fotele posiadają ten sam mechanizm Synchro i podłokietniki 4D. Różnice między fotelami opisywaliśmy w poście Ergohuman czy Ioo – który fotel ergonomiczny wybrać? Ioo posiada więcej wersji kolorystycznych, w tym biały stelaż i podłokietniki. Elastyczny zagłówek śledzi ruchy głową zapewniając lepsze podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa.

ioo fotel dla ptogramisty i grafika

Pofit – nowoczesny fotel biurowy stosujący technologię zapewniającą ponadprzeciętne podparcie kręgosłupa. Model ergonomicznego fotela stworzony z myślą o osobach cierpiących z powodu bólu pleców. Pionowy szkielet w oparciu podzielony jest na części, a każda z nich odpowiada za inny odcinek kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy). Szkielet poziomy zapewnia natomiast wsparcie i ochronę na całej szerokości pleców.

fotel pofit z bionicznym kręgosłupem dla programisty i informatyka

Valio – rodzina ergonomicznych foteli biurowych, wyróżniająca się designem i funkcjonalnością. Szeroki wybór tapicerki, koloru stelaża, wersji z siatkowym oparciem czy modelu z zagłówkiem, pozwala stworzyć fotel na miarę swoich potrzeb. Valio posiada wysokiej jakości mechanizm synchroniczny SP3, który naśladuje ruchy użytkownika w fotelu i pozwala na blokadę jednej z 4 pozycji wychylenia. Szerokie siedzisko pozwala na regulację wysokości i głębokości siedziska, a oparcie umożliwia regulację wysokości, co jest szczególnie ważne dla wysokich użytkowników, mierzących nawet 190 cm wzrostu.

fotele valio dla informatyka programisty i informatyka

Futura 4S Plus – ergonomiczny fotel biurowy umożliwiający dopasowanie koloru tkanin obiciowych na siedzisku. Fotel wyposażony jest w mechanizm ruchowy Synchro Self SF2, dzięki któremu siedzisko i oparcie jednocześnie wykonują ruch "bujania", a krzesło może zostać zablokowane w każdej wybranej pozycji wychylenia. Oparcie wyróżnia się możliwością regulacji wysokości, podobnie jak profil lędźwiowy. Dodatkowo siedzisko posiada regulację głębokości, dzięki czemu model Futura 4S Plus polecany jest wysokim osobom.

Fotel Futura 4S Plus dla informatyka i programisty

Jak widać wybór odpowiedniego krzesła dla programisty czy informatyka nie musi być trudny. Warto skupić się na modelach, które spełniają powyższe wymagania, co w znacznym stopniu zawężą wybór.

Ergohuman czy Ioo – który fotel ergonomiczny wybrać?

Ergohuman czy Ioo – który fotel ergonomiczny...

Modele Ergohuman i IOO marki Grospol od lat uznawane są za jedne z najlepszych foteli biurowych na rynku. Oba fotele posiadają szereg innowacyjnych funkcji wpływających na...

Czytaj więcej
Zalety fotela biurowego z zagłówkiem

Zalety fotela biurowego z zagłówkiem

Jedną z najważniejszych właściwości ergonomicznego fotela biurowego jest zagłówek, czyli górna, przedłużona część fotela, służąca oparciu głowy i odcinka...

Czytaj więcej
Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

Zadaniem ergonomii jest zoptymalizowanie miejsca i metod pracy tak, aby w jak największym stopniu zredukować czynniki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Podczas wielogodzinnej...

Czytaj więcej
Do góry