Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

25.03.2021

Zadaniem ergonomii jest zoptymalizowanie miejsca i metod pracy tak, aby w jak największym stopniu zredukować czynniki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Podczas wielogodzinnej pracy przy biurku, kręgosłup pozostaje przez długi czas w jednej pozycji, nadmiernie obciążając mięsnie i układ kostno-stawowy, co powodować może dolegliwości związane z bólem pleców, szyi, barków czy rąk. Jak temu zaradzić?

Prawidłowa postawa ciała

Podczas siedzącego trybu pracy, szczególnie ważne jest zachowanie prawidłowej postawy ciała. Należy zwrócić uwagę, aby nogi swobodnie opierały się o podłogę, a uda i łydki tworzyły kąt prosty, zwracając uwagę, aby siedzisko nie uciskało podudzia, co mogłoby wywołać drętwienie nóg.

Wyprostowane plecy powinny stabilnie podpierać się całą powierzchnią o oparcie krzesła. Ręce nie powinny być utrzymywane w powietrzu. Należy zapewnić im odpowiednie podparcie, zachowując kąt prosty między barkiem a przedramieniem. Podczas długiej pracy siedzącej, niezwykle pomocny staje się zagłówek, który zapewnia odpowiednie podparcie głowy i odciąża odcinek szyjny kręgosłupa.

Wybór ergonomicznego krzesła do pracy

Odpowiednie krzesło biurowe powinno być jak najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Inne krzesło polecane będzie osobom spędzającym przy biurku 3-4 godziny dziennie, inne pracownikom, których obowiązki w całości skupione są na pracy przy komputerze. Jednak, aby krzesło spełniało swoje ergonomiczne funkcje powinno posiadać:

 • Obrotową podstawę jezdną, umożliwiającą swobodne poruszanie się po miejscu pracy;
 • Płynną regulację wysokości siedziska, pozwalającą dopasować odpowiednią wysokość do wzrostu użytkownika;
 • Regulację głębokości siedziska;
 • Regulację wysokości oparcia;
 • Regulowane podłokietniki w kilku zakresach:
  • Góra-dół – dopasowanie do wysokości użytkownika;
  • Długość nakładki przód-tył – dopasowanie do długości przedramienia;
  • Kąt położenia podłokietnika;
  • Odległość między siedziskiem a podłokietnikiem.
 • Profil lędźwiowy zapewniający naturalną lordozę kręgosłupa;
 • Wielofunkcyjny mechanizm pozwalający na zmianę pozycji siedzenia. Polecamy mechanizmy pozwalające na synchroniczny ruch oparcia i siedziska, a także umożliwiający swobodne kołysanie i blokadę w pozycji do pracy, aby odciążyć kręgosłup przy długiej i jednostajnej pracy.

Odpowiednie ustawienie ergonomicznego krzesła biurowego

Aby móc w pełni korzystać z funkcji krzesła ergonomicznego, należy odpowiednio dopasować wszelkie ustawienia do swojej sylwetki. Przyszły użytkownik powinien usiąść wygodnie w fotelu, ustawić stopy płasko na ziemi i wyregulować wysokość siedzenia tak, aby nogi zgięte w kolanach tworzyły kąt prosty. Polecamy zwrócić uwagę, czy przednia część siedziska nie uciska na uda, jeżeli jednak tak się dzieje, należy wyregulować głębokość siedziska. Następnie należy dopasować wysokość oparcia i odpowiednie umiejscowienie profilu lędźwiowego do pleców użytkownika.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie podłokietników. Należy naturalnie oprzeć się plecami na krześle i przyłożyć ramiona do oparcia, aby ręce w zgięciu utrzymały kąt prosty. Do obecnej pozycji przedramion, należy dopasować wysokość podłokietników. Na koniec pozostaje ustawienie zagłówka, który powinien być dopasowany do odcinka szyjnego kręgosłupa.

Tak dopasowane i ustawione krzesło pozwoli na długą i efektywną pracę przy biurku, bez nieprzyjemnych dolegliwości, dbając tym samym o dobre samopoczucie użytkownika.

Zalety fotela biurowego z zagłówkiem

Zalety fotela biurowego z zagłówkiem

Jedną z najważniejszych właściwości ergonomicznego fotela biurowego jest zagłówek, czyli górna, przedłużona część fotela, służąca oparciu głowy i odcinka...

Czytaj więcej
Trudny wybór krzesła do sali konferencyjnej

Trudny wybór krzesła do sali konferencyjnej

Obecnie praca biurowa nie ogranicza się już tylko do pracy przy własnym biurku. To także spotkania z klientami, konferencje, czy zebrania z zespołem pracowników. Wydarzenia...

Czytaj więcej
Fotel biurowy dla wysokiej osoby

Fotel biurowy dla wysokiej osoby

Wybór odpowiedniego fotela biurowego dla wysokiej osoby, mierzącej powyżej 180 cm wzrostu, wiąże się często z długimi poszukiwaniami. Na polskim rynku mamy szeroki...

Czytaj więcej
Do góry