Optymalizacja stanowisk pracy: Nowoczesne krzesła biurowe zgodne z najnowszymi wymogami BHP

19.04.2024

W odpowiedzi na nowelizację Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi, przedstawiamy kompleksowy przewodnik po naszej ofercie krzeseł i foteli biurowych, które spełniają aktualne wymogi BHP.

Nowe Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej: Kluczowe zmiany i ich wpływ na ergonomię stanowiska pracy

W dniu 18 października 2023 roku, wprowadzono istotne zmiany w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Te zmiany są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na lepsze warunki pracy oraz na rozwój wiedzy na temat wpływu długotrwałej pracy siedzącej na zdrowie pracowników.

fotel biurowy nodi ws hd white grospol
Fotel biurowy Nodi WS HD spełniający wymogi BHP (regulacja wysokości siedziska, regulowany profil lędźwiowy, mechanizm synchroniczny, regulowane podłokietniki)

Kluczowe punkty nowego rozporządzenia:

Wzmocnienie wymagań dotyczących ergonomii:

Rozporządzenie szczegółowo określa wymogi w stosunku do krzeseł biurowych, które muszą zapewniać odpowiednią stabilność, możliwość regulacji wysokości siedziska, regulowane oparcie lub profil lędźwiowy, a także kąta nachylenia oparcia. Dzięki tym wymaganiom pracownik ma możliwość dostosowania krzesła do swojej budowy ciała oraz do specyfiki wykonywanej pracy.

Zwiększenie odpowiedzialności pracodawców:

Pracodawcy mają obowiązek zapewnienia krzeseł spełniających te nowe standardy, co ma na celu ochronę zdrowia pracowników oraz zapobieganie powstawaniu chorób zawodowych związanych z niewłaściwą postawą ciała.

Podkreślenie znaczenia regulacji technicznych:

Krzesła biurowe muszą być wyposażone w mechanizmy umożliwiające łatwą i szybką regulację, co jest kluczowe dla zapewnienia komfortu i ergonomii w trakcie pracy. Wymóg ten podkreśla konieczność dostępności takich regulacji podczas normalnego użytkowania krzesła, bez konieczności wstawania.

Specyfikacja szczegółowa wymagań dotyczących wymiarów i funkcji:

Rozporządzenie wskazuje, jakie minimalne wymiary powinny mieć oparcie i siedzisko, aby dostosować krzesło do różnorodnych potrzeb użytkowników. Wymienia także potrzebę posiadania odpowiednich podłokietników i podstawy zapewniającej stabilność na różnych powierzchniach.

To rozporządzenie stanowi znaczący krok naprzód w kierunku poprawy warunków pracy w biurach, podnosząc standardy ergonomiczne, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Jako dostawca ergonomicznych rozwiązań biurowych, z dumą oferujemy produkty, które spełniają i przekraczają te nowe wymagania, wspierając firmy w tworzeniu zdrowszych i bardziej produktywnych miejsc pracy.

Jakie cechy powinien spełniać fotel biurowy według aktualnych wymogów BHP:

Według nowych wytycznych rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, fotel biurowy powinien spełniać następujące cechy:

  1. Stabilność: Fotel musi być wyposażony w podstawę o co najmniej pięciu podporach, z kółkami jezdnymi, zapewniającymi stabilność na różnych powierzchniach.

  2. Regulacja wysokości siedziska: Mechanizm umożliwiający łatwą regulację wysokości siedziska, aby dostosować fotel do wysokości biurka i wymiarów użytkownika.

  3. Wsparcie lędźwiowe: Oparcie powinno mieć możliwość regulacji w obszarze lędźwiowym, co jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia kręgosłupa w tej wrażliwej strefie.

  4. Regulacja kąta pochylenia oparcia: Fotel powinien oferować możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia, umożliwiając użytkownikowi zmianę pozycji w ciągu dnia, co jest istotne dla odciążenia mięśni i kręgosłupa.

  5. Ergonomiczne wymiary siedziska i oparcia: Odpowiednie wymiary siedziska i oparcia, które umożliwiają swobodę ruchów, nie uciskają nóg i są dostosowane do fizjonomii ciała użytkownika.

  6. Wyprofilowane siedzisko: Siedzisko powinno być ergonomicznie wyprofilowane, tak aby wspierać naturalne wygięcie kręgosłupa i umożliwiać prawidłową postawę.

  7. Możliwość obrotu o 360°: Fotel powinien umożliwiać obrót wokół własnej osi, co zwiększa mobilność i ułatwia dostęp do różnych części biurka bez potrzeby wstawania.

  8. Regulowane podłokietniki: Fotel powinien posiadać regulowane podłokietniki, które można dostosować do potrzeb użytkownika, zapewniając wsparcie dla ramion i zmniejszając napięcie w barkach.

  9. Dostępność mechanizmów regulacyjnych: Wszystkie mechanizmy regulacyjne powinny być łatwo dostępne z pozycji siedzącej, co umożliwia szybkie i wygodne dokonywanie zmian ustawień.


Fotel biurowy Marti BS HD spełniający wymogi BHP (regulacja wysokości siedziska, regulowany profil lędźwiowy, mechanizm synchroniczny, regulowane podłokietniki)

Znaczenie przestrzegania przepisów BHP w aranżacji stanowisk pracy

Bezpieczeństwo i ergonomia stanowiska pracy to kluczowe aspekty, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz produktywność pracowników. Rozporządzenia BHP stanowią fundamentalne narzędzie w zapewnieniu odpowiednich warunków pracy. Ustawy i rozporządzenia nakładają na pracodawców obowiązek dbałości o ergonomię i bezpieczeństwo, podlegające kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Ergonomiczne cechy krzeseł i foteli biurowych Grospol

Stabilność i bezpieczeństwo krzeseł biurowych

Fotele marki Grospol są wyposażone w solidną, pięciopodporową podstawę jezdną z kółkami, co zapewnia niezawodną stabilność. Oferujemy modele z kółkami dostosowanymi do różnych powierzchni, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Regulacja i adaptacja krzesła:

Fotele biurowe oferują szeroki zakres regulacji, które pozwalają na dostosowanie siedziska do indywidualnych potrzeb użytkownika, w tym regulację wysokości siedziska, głębokości siedziska oraz kąta oparcia. Takie dostosowanie jest niezbędne dla zachowania prawidłowej postury ciała i zapobiegania problemom zdrowotnym.

Wsparcie dla kręgosłupa i komfort siedzenia

Fotele biurowe Grospol zapewniają wsparcie dla naturalnego wygięcia kręgosłupa, co jest kluczowe w prewencji problemów z plecami. Wyprofilowane oparcia i siedziska dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając optymalny komfort.

fotel biurowy moon wood hd w grospol
Fotel biurowy Moon Wood HD W spełniający wymogi BHP (regulacja wysokości siedziska, regulowana wysokość oparcia, mechanizm synchroniczny, regulowane podłokietniki)

Certyfikacja i zgodność z normami krzeseł i foteli biurowych

Standardy i certyfikaty:

Wiele modeli marki Grospol posiada certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają ich zgodność z normami PN-EN 1335-1 i PN-EN 1335-2, co świadczy o ich wysokiej jakości i bezpieczeństwie.

Dlaczego warto wybierać certyfikowane krzesła biurowe:

Inwestycja w certyfikowane krzesła biurowe gwarantuje, że spełniają one najwyższe standardy bezpieczeństwa i ergonomii, co jest istotne z punktu widzenia przepisów prawnych oraz dbałości o zdrowie pracowników.

Dlaczego warto zainwestować w krzesła biurowe Grospol?

Wybierając krzesła i fotele biurowe Grospol, zyskują Państwo pewność, że inwestują w produkty, które zwiększają efektywność pracy poprzez poprawę komfortu oraz zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych związanych z długotrwałym siedzeniem. Ponadto, nasze krzesła są projektowane z myślą o estetyce i trwałości, co przekłada się na długofalową wartość i pozytywny wizerunek każdego miejsca pracy.

Termin dostosowania stanowisk pracy do nowych wytycznych BHP 

Pracodawcy mają czas do 18 maja 2024 roku, aby dostosować stanowiska biurowe do nowych wytycznych. Oznacza to, że wszystkie stanowiska pracy muszą być wyposażone w krzesła biurowe spełniające określone w rozporządzeniu kryteria, w tym regulowaną wysokość siedziska, oparcie dostosowane do wsparcia lędźwiowego, możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia oraz inne elementy zwiększające komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Ten okres przejściowy daje organizacjom czas na przeprowadzenie niezbędnych zmian, zakup nowego wyposażenia oraz ewentualne przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z nowych rozwiązań ergonomicznych. Jest to kluczowy moment dla wszystkich firm dbających o zdrowie i dobre warunki pracy swoich pracowników, a także dla uniknięcia potencjalnych konsekwencji prawnych wynikających z nieprzestrzegania przepisów.

Nowoczesny i wygodny fotel dla programisty

Nowoczesny i wygodny fotel dla programisty

Pracownicy branży IT, jak programiści, graficy czy testerzy oprogramowania, spędzają długie godziny przed ekranem komputera w pozycji, która nie zawsze sprzyja zdrowym...

Czytaj więcej
Zalety fotela biurowego z zagłówkiem

Zalety fotela biurowego z zagłówkiem

Jedną z najważniejszych właściwości ergonomicznego fotela biurowego jest zagłówek, czyli górna, przedłużona część fotela, służąca oparciu głowy i odcinka...

Czytaj więcej
Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

Zadaniem ergonomii jest zoptymalizowanie miejsca i metod pracy tak, aby w jak największym stopniu zredukować czynniki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Podczas wielogodzinnej...

Czytaj więcej
Do góry